Hétvégén egy 8 perces előadás keretében beszéltem arról, mi AZ AKTIVITÁS ALAPÚ TERÁPIÁK JELENTŐSÉGE INKOMPLETT GERINCVELŐ-SÉRÜLTEK REHABILITÁCIÓJÁBAN
Gyakorlatilag arról szólt, honnan jutottunk el hosszú évtizedek alatt a mai rehabilitációs lehetőségekig és hol is (kellene) tartunk ma.
Figyelmeztettek, hogy darázsfészekbe fogok nyúlni…
Az előadás a következő volt:
A gerincvelő sérülés meghatározása az ASIA (American Spinal Injury Association) skála segítségével.
AIS A: a sérülés teljes (komplett). Nem megtartott sem szenzoros, sem motoros funkció az S4-5-nél
AIS B: a sérülés nem teljes (inkomplett): Motoros nem, de szenzoros funkció megtartott a sérülés szintje alatt, valamint nincs motoros funkció a sérülés szintje alatt 3 szegmentummal a test egyik oldalán sem.
AIS C: a motoros funkció megtartott a sérülés szintje alatt, valamint a kulcsfontosságú izmok több, mint fele a sérülés alatt kevesebb, mint 3-as izomerővel rendelkezik.
AIS D: a sérülés nem teljes (inkomplett). A motoros funkció megtartott a sérülés alatt, valamint a kulcsfontosságú izmok legalább fele 3-as, vagy nagyobb izomerővel rendelkezik.
AIS E: normális motoros és szenzoros funkciók.
Kevesebb a kutatás AIS B sérültekkel, mint az AIS C-D sérültekkel, azonban az elmondható, hogy a C és D kategóriába tartozó sérültek kb 75%-a járóképes lesz. Ez annyit tesz, hogy mivel az AIS B kategóriába tartozó páciensek terápiás kimenetele lényegesen kedvezőtlennebbek, mint a C-D kategóriákba tartozóké, ezért kevesebb kutatási projektre van lehetőség.
A gerincvelő-sérültek rehabilitációja korábban azon a feltételezésen alapult, hogy az idegrendszer huzalozott és helyrehozhatatlan. Az elmúlt évtizedekben ez a szemlélet jelentős változásokon ment keresztül.
Már 1951-ben Rita Levy-Montalcini felfedezte az idegnövekedési faktort, Goeffry Raisman pedig 1969-ben bemutatta a szinaptikus plaszticitást, ami bebizonyította a neurális plaszticitást.

Rita Levy-Montalcini. Forrás: Google
Az igazi nagy fejlődés klinikai szinten a neuroplaszticitás és az aktivitás alapú helyreállító terápiák terén superman, azaz Christopher Reeve szerencsétlen lovasbalesete után indult el.

Forrás: Google
(Megjegyzés: A képen látható állító ágy kiválóan alkalmazható már a korai rehabilitáció (akár intenzív osztály) idején, ha a páciens állapota megengedi. Kiegészíthető FES-sel. Nyaki és felső háti sérülteknél vérnyomás esés megelőzésére feltétlenül szükséges a haskötő és a kompressziós harisnya használata. Senkinek nem kell emelni, vagy megtartani a pácienst, a megfelelő protokoll szerint, a beteg állapota határozza meg a megfelelő szöget)
Dr John McDonald által kifejlesztett terápia, az ABRT (Activity Based Restoration Therapy–Aktivitás Alapú Helyreállító Terápia) számos kutatási eredménnyel támasztotta alá, hogy kemény fizikai stimulációval a gerincvelő-sérülés után megmaradó reziduális neuronok alapot adnak az új funkciót helyreállító neurális hálózatok létrehozásához.
Dr John McDonald; Forrás: Google
Inkomplett gerincvelő-sérülésnél képes az idegrendszer reorganizációra, mivel a corticalis, subcorticalis és nagyrészt a lokális gerincvelői pályarendszerek is érintetlenek maradnak a sérülés után, továbbá részlegesen ugyan, de kapcsolatban vannak az érintetlen rostokkal. Inkomplett gerincvelő-sérülésnél a reorganizáció két szinten zajlik:
Funkcionális plaszticitás: a még meglévő körökben erősödnek a szinapszisok, melyet szinaptikus plaszticitásnak hívunk.
Anatómiai plaszticitás: axonális kötegek és dendritek növekedésével új körök alakulnak ki, anatómiai reorganizáció történik. (Olivier Rainetenau, Martin E. Schwab, 2001; D. Wang, T. Sun, 2011)

Forrás: google
1 Responses to AZ AKTIVITÁS ALAPÚ TERÁPIÁK JELENTŐSÉGE INKOMPLETT GERINCVELŐ-SÉRÜLTEK REHABILITÁCIÓJÁBAN